Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Váta nyugtató étrend

A Vata dósa alapjellemzője a mozgás.

A Váta dósát kiegyensúlyozó – Váta típusú - étrend pozitív változtatásaira a fizilógia gyors alkalmazkodása jellemző.  Észre fogjuk venni, hogy az energiaszintünk egyre állandóbb, s harmonikusabb lesz, amint Váta nyugtató élelmiszereket fogyasztunk. Mentálisan pedig egyre nyugodtabbá, kiegyensúlyozottabbá és boldogabbá válunk.

A Vata dósa alapjellemzője a mozgás.

A Váta dósát kiegyensúlyozó – Váta típusú - étrend pozitív változtatásaira a fizilógia gyors alkalmazkodása jellemző.  Észre fogjuk venni, hogy az energiaszintünk egyre állandóbb, s harmonikusabb lesz, amint Váta nyugtató élelmiszereket fogyasztunk. Mentálisan pedig egyre nyugodtabbá, kiegyensúlyozottabbá és boldogabbá válunk.

 Mivel a Váta dósa sajátja a száraz, hideg minőség is, ezért rendkívül jó hatással vannak rá a meleg és jól átfőtt ételek. A viszonylag magas zsírtartalmú, mint például az olívaolajban, ghíben gazdag ételeket ajánljuk.

 A nyers és alacsony kalóriatartalmú ételek növelik a Váta dósát, ezért a saláták, nyers vegán ételeket mindenképp ajánlatos olajos öntettel dúsítani. Ezek az irányelvek különösen hasznosak hideg, száraz, téli időszakban. Nagyobb adagokkal, a tápláló mézzel, édes ételekkel, „nehezebb” ételekkel - mint a tej, tészta, kenyérfélék és a rizs - , könnyen egyensúlyt adhatunk a Váta dósának, mely a fiziológiának ezáltal fényt kölcsönöz.

 A rendszeresség, valamint a nyugodt és állandó környezetben való étkezések elengedhetetlenül fontosak a Váta számára. Ügyeljünk arra, hogy mindig bőséges folyadékot fogyasszunk, kerüljük a hideg és szénsavas italokat, inkább forró vagy langyos frissítőket fogyasszunk.

 A Váta egyensúlytalanság kapcsán előfordulhat, hogy a délutáni órákban némi energianövelésre van szükség. Ennek kiváló módja, ha olyan a Vata dósát harmonizáló gyógynövényeket használunk, melyek áldásos hatásúak, ilyen többek közt a Váta tea, vagy a Az elme nyugalma tabletta (Worry Free - Vata Balance, MA 1401) gyógynövény készítmény. Ahhoz, hogy biztosak lehessünk abban, hogy ételeink mind a hat ízt tartalmazzák, egyszerű módon ízesítsünk Váta churna fűszerkeverékkel.

 A Váta dósát harmonizáló étrend alapjai:

 Elegendő mennyiségű, enyhén zsíros, meleg ételeket és italokat fogyasszunk. Édes, savanyú és sós ízeket részesítsünk előnyben.

Gabonafélék közül előnyösek: a búza termékek, a rizs (tejben főzve a legkiválóbb), főtt zabpehely. Kis mennyiségben fogyaszthatunk babot, lencsét, sárga mung dált. Zöldségek közül kiváló a sárgarépa, cékla, édesburgunya (olajjal, vajjal, ghível párolva), cukkini, articsóka, spárga,  paradicsom, uborka, retek, zöld papaya, spenót. Előnyösek a Váta dósa szempontjából a tejtermékek. Édesítéshez a cukornád minden terméke alkalmas, méz kisebb mennyiségben. Az olajok minden fajtája előnyös, valamint a diófélék, csonthéjasok is kiválóak, kivéve a földimogyorót. Fűszerek közül jó hatásúak a kömény, gyömbér, mustármag, görögszéna, hing (asafoetida), fahéj, kardamom, szegfűszeg, ánizs, édeskömény, feketebors (kis mennyiségben), só, citromlé, tamarind.

 A gyümölcsök közül érdemes az érett, lédúsakat választani. Az aszalt gyümölcsöket érdemes beáztatni, mielőtt elfogyasztjuk. Csemege szőlő, gránátalma, mangó, papaya, édes ananász, lédús alma, körte, édes narancs, dinnye, szilva, cseresznye, meggy, mazsola, datolya, aszalt szilva, füge, kiwi, sárgabarack.

 Nagyon fontos, hogy kerüljük a száraz élelmiszereket, hideg ételeket és italokat! A csípős, keserű, fanyar ízeket kerüljük!  A gabonafélék közül pedig válaszhatjuk az árpát, kölest, kukoricát, hajdinát, rozst, zabot, babot, a Dálok mindenféle formáját, a mung- és vörös babot, lencsét.

 Zöldségek közül érdemes a leveles zöldségeket, sütőtököt, borsót, burgonyát, kelbimbót, retket, brokkolit, karfiolt, káposztát és zellert választani.

 Gyümölcsök közül kerüljük az éretlen állapotú és savanyúbb fajtákat.

 Érdemes áttérni a vegetáriánus étrendre, hiszen ájurvédikus szempontból az tekinthető a legegészségesebbnek. Az ájurvéda ismeretei szerint a húsmentes ételek valamennyi alkatú egyén számára ideálisak. Sok gyógyító eljárásban húsmentes diétával gyógyítanak bizonyos betegségeket.

 A modern orvosi vizsgálatok szerint jelentős bizonyítékaink vannak arra, hogy a megfelelően kiegyensúlyozott vegetáriánus étrend nyújtja a legegészségesebb alapot a táplálkozásban.

 Például kutatások igazolták, hogy jóval alacsonyabb számban fordul elő vastagbélrák és egyéb más típusú daganatos megbetegedések a vegetáriánus étkezést preferálók között. Ezen túl az elhízás, mely több betegség kockázati tényezőjének számít – pl.: epe betegségek, magas vérnyomás, felnőttkori cukorbetegség- , ugyancsak alacsonyabb számban fordul elő azok körében, akik vegetáriánusok. A húsfogyasztók körében az egyik legelterjedtebb kóros elváltozás a magas koleszterinszint, mely szoros összefüggésben áll a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásával.

 Táplálkozásunk nagyon fontos tényező egészségünk megóvása és a betegségek megelőzése érdekében. Az American Cancer Society kutatásai szerint évente mintegy 35%-al növekszik, vagyis közel 900.000 fővel nő az újonnan diagnosztizált daganatos betegek száma az Egyesült Államokban. Ez a súlyos helyzet azonban megelőzhető lenne megfelelő étrendi változtatásokkal. A húsfogyasztás tekintetében elsősorban a vörös húsok (marha, borjú, sertés) fogyasztását indokolt radikálisan csökkenteni, vagy megszüntetni, míg a hal- és baromfi húsok sokkal egészségesebbek az emberi fiziológia számára. Fokozatosan érdemes a vörös húst az utóbbiakkal helyettesíteni, míg egy idő után már egyáltalán nem lesz szükség vörös húsokra.

 Nagyon fontos szempont, hogy a helyes étrend kiválasztása sokszor egyedi, hiszen a dósákon kívül függ a méreganyag szintünktől, az emésztés és szöveteink állapotától és sok egyéb tényezőtől. Alapvető ezért, hogy - az egyénre szabott terápia részeként - egészséges étrendünk kialakítása érdekében konzultáljuk Maharishi Ájurvéda szakértővel, keressünk fel egy Maharishi Ájurvéda orvost!

Tartalomhoz tartozó címkék: Étkezési tanácsok