Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Saját védikus konyhánk – A csontritkulás megelőzése érdekében a Maharishi Ájurvéda segítségével

A csontritkulás lényegében annyit jelent, hogy csökken a csontsűrűség, vagy csonttömeg. Ebben az állapotban a csonttörések és csontelváltozások egyre gyakoribbá válnak.

 Az ájurvédikus hagyomány szerint Váta zavarról van szó ilyen betegség esetén. Annak érdekében, hogy megelőzzük ezt az állapotot, érdemes az ájurvéda ajánlása szerinti étrendet követni. Fontos olyan élelmiszereket fogyasztani, melyek egyensúlyt teremtenek a Váta dósában, s ugyanakkor kalciumban is gazdagok.

(Forrás: Monica Kar cikke nyomán)

 A csontritkulás lényegében annyit jelent, hogy csökken a csontsűrűség, vagy csonttömeg. Ebben az állapotban a csonttörések és csontelváltozások egyre gyakoribbá válnak.

 Az ájurvédikus hagyomány szerint Váta zavarról van szó ilyen betegség esetén. Annak érdekében, hogy megelőzzük ezt az állapotot, érdemes az ájurvéda ajánlása szerinti étrendet követni. Fontos olyan élelmiszereket fogyasztani, melyek egyensúlyt teremtenek a Váta dósában, s ugyanakkor kalciumban is gazdagok.

 Mivel a megelőzés mindig áldásosabb, mint a gyógyítás ez azt jelenti, hogy a teljes életszakaszban ügyelnünk kell a Váta dósa egyensúlytalanságaira. A Váta minőség jellemvonásai, hogy hideg, száraz és szabálytalan. Az egyensúly eléréséhez szükség van melegre, nedvességre, melyet a Kapha képvisel, illetve nagyon fontos a rendszeresség, a szabályszerűség. Ezek teljesülnek a diéta és az alvás megfelelő rutinjával...egyszóval megfelelő életvitellel.

 A megelőzés természetesen azt jelenti, hogy már korai életszakaszban el kell kezdenünk; a legtöbb szakember egyetért abban, hogy testünk csonttömege teljes egészében kifejlődik mire betöltjük a harmincadik életévünket. Ennek a folyamatnak az egészséges feltételei a gyakorlatban Váta nyugtató élelmiszerekből összeállított, kalciumban gazdag étkezéssel biztosíthatóak. 

Alább összeállítottunk egy napi menüt, mely segíthet az eligazodásban. Példaként szolgál egy kiegyensúlyozott étrendhez, de semmi esetre sem teljes körű.

 Kora reggeli étkezés

 Az ájurvédikus hagyomány szerint leginkább preferált kalciumforrás a fehér szezámmag vagy szezámfű mag. Ezek az értékes magvak rendkívül „Pittás” jellegűek. Áztassunk be egy teáskanálnyi fehér szezámmagot egy kis vízbe, hagyjuk ázni egy éjszakára a konyhapulton. Másnap reggel szűrjük le róla a vizet, s lassan rágva fogyasszuk el az így előkészített magvakat. Minden reggel érdemes egy-egy teáskanálnyit elrágcsálni belőle. Ha úgy kívánjuk, akkor egy fél pohárnyi meleg tejet is lehet inni hozzá.

Reggeli

Gyümölcsös Smoothie

1. Készítsünk turmixgéppel egy csésze frissen facsart édes narancslevet.

2. Adjunk hozzá friss bogyós gyümölcsöket – málna, szeder, ribizli...stb.

3. Adjunk hozzá egy meghámozott kivit.

4. Vegyítsük friss, alaposan megmosott sárga vagy őszibarackkal.

5. Turmixoljuk az összetevőket és élvezzük a finomságot!

 

Kerüljük a jég és az éretlen gyümölcsök fogyasztását, mivel mindkettő elviselhetetlen a Vata számára. Gyümölcsre alternatívák lehetnek az édes dinnye, szőlő, narancs, ananász, mangó, egres, friss füge és avokádó.

 Ebéd

 Barna rizs

Mung Dal csírákkal

Főtt okra

Gyömbéres lasszi

Az ebéd legyen a nap főétkezése, fogyasszuk rendszeresen ugyanabban az időben, lehetőleg nyugodt és csendes környezetben.

 Barna rizs elkészítése: Öblítsük át legalább háromszor vízzel, majd hagyjuk ázni (főzés előtti nap éjszakára). Majd másnap főzzük az alábbiak szerint:

 1. Szűrjük le a vizet, melyben a rizs ázott.

2. Helyezzük a rizst serpenyőbe. Öntsük fel vízzel úgy, hogy a víz és a rizs aránya 3:1 legyen.

3. Adjunk hozzá tengeri sót ízlés szerint és egy fél teáskanál ghít.

4. Forraljuk fel magas hőmérsékleten, majd vegyük le a hőt takarékra és hagyjuk addig főni, míg a rizs teljesen meg nem puhul.
5. A barna rizs elkészítése tovább tart, mint a fehér rizsé és emiatt ne aggódjunk, ha először főzünk ilyen ételt.

 Főtt okra

 (Az okra a mályvafélék családjába tartozó növény, mely még a bámia, bhindi,gombó,quimbombó neveken ismeretes. Termése toktermés, mely formájában hasonlít egy zöld paprikához.)

1. Mossuk meg folyó víz alatt a növényt és terítsünk rá konyharuhát.

2. Szárítsuk meg a konyharuha segítségével. (Ez fontos!)

3. Vágjuk fel egyforma, falatnyi darabokra.

4. Tegyünk egy wokba napraforgó, repce vagy szezámolajat, s hevítsük fel.

5. Adjuk hozzá az okrát és hevítsük folyamatosan nagy hőmérsékleten. A növény ezidő alatt nyúlós állagú anyagot fog kibocsájtani magából.

6. Időközönként keverjük meg a készülő ételt. Amikor a nedves anyag jó része már elfőtt, vegyük le a hőmérsékletet. Vigyázzunk, hogy az okra ne égjen le!

7. Pároljuk, időnként keverjük meg.

8. Amikor megpuhult, adjunk hozzá tengeri sót és néhány csipet őrölt koriandert.

9. Haszeretjük a fűszeres ételeket, akkor  a főzés végezte előtt adhatunk hozzá őrölt chili paprikát is, de bánjunk ezzel a fűszerrel óvatosan! (Egy-két keverés után vegyük le a tűzről, mert a paprika könnyen leég, megkeseredik.) Használhatunk Váta Csurnát is!

 Gyömbéres Lasszi

A fenti ételekhez emésztésünk támogatása céljából érdemes lasszit fogyasztanunk. A gyömbéres változathoz vegyünk egy fél csészényi zsíros joghurtot, tegyük turmixgépbe, majd adjunk hozzá fél csészényi vizet, tengeri sót ízlés szerint, két csipetnyi szárított gyömbérport és két csipetnyi őrölt római köményt. Forgassuk meg a turmixban az összetevőket néhányszor és fogyasszuk. A lasszi elkészítésénél vegyük figyelembe, hogy ne legyen túl hideg, s ne használjunk túl savanyú vagy éretlen gyümölcsöket (amikor gyümölcsös, édes lasszit készítünk)!

Korai vacsora

 Amaránt magos zöldségleves

A leves hozzávalói: egy marék amaránt mag, 2-3 hámozott és közepes méretű darabokra kockázott sárgarépa, 10-15 szál zöldbab, melyeket ugyancsak közepes hasábokra vágjunk, egy kisebb hámozott, felkockázott sütőtök, egy kisebb csokor görögszéna levél, egy teáskanál ghí, 1 babérlevél, fél teáskanál köménymag, egy kisebb darab hámozott és finomra aprított gyömbér, tengeri só és bors ízlés szerint. A leves elkészítésénél alapszabály, hogy a zöldségek aránya a gabonafélékhez képest 2:1 legyen.

 Elkészítés:

 1. Alevesnek szánt serpenyőben hevítsük fel a ghít, adjunk hozzá babérlevelet és római köményt (pirítsuk pár másodpercig).

2. Adjuk hozzá a gyömbért, s keverjük össze.

3. Ezután következzenek a zöldségek, keverjük meg őket 1-2 alkalommal.

4. Végül tegyük hozzá az amaránt magot.

5. Engedjük fel annyi vízzel, hogy a zöldségek és a víz aránya 1:3 legyen.

6. Forraljuk fel a készülő ételt magas hőfokon, majd vegyük alább a lángot, fedjük le az edényt, s főzzük puhára az alapanyagokat.

7. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint.

8. Vegyük le a tűzről az ételt.

9. Forrón tálaljuk, egy kis citrom vagy lime lével.

 Ezt a levest természetesen ebédre is el lehet készíteni. Adhatunk hozzá nagyobb szemű babot, mely növeli az étel fehérjetartalmát.


Éjjeli ital

Forraljunk fel tejet, adjunk hozzá pár szál sáfrányt és finomra vágott mandulát. Hideg, hűvös időben fokozottan ügyeljünk a meleg italok fogyasztására. Bárki számára hasznos lehet ez az ital, de főként azoknak, akik nehezen tudnak elaludni. A gyerekek számára kifejezetten jótékony italról van szó, valamint a durvább mandula darabok egy éjszakán át tejben ázva, akár egy értékes reggeli alkotói is lehetnek.

 A tej, mint ismeretes, gazdag kalciumforrás. Az ájurvéda felhívja a figyelmet, hogy étrendünket változatosan kell összeállítanunk. A tej építő minőségű, s kifejezetten hasznos a növekvő gyermekek szervezetének, de a tinédzserek, terhes nők, s szoptató anyák számára is létfontosságú. A Vata típusúak, s időnként a Pitta dósás személyek is fogyaszthatják nagyobb mennyiségben, ha az emésztésük – „agni”- megfelelő. Többnyire minden testtípusú embernek ajánlják (Prakriti – a dósák egyedi aránya a szervezetben) írja R. Svoboda ájurvédikus hagyományt követő munkájában. Az ájurvédikus iratok a nyers tej helyett inkább a forralt változatot ajánlják. Amikor a tej már forr, érdemes különféle fűszernövényekkel vegyíteni. Különösen jótékony ez az eljárás késő ősszel, amikor az időjárás hidegebbre fordul, valamint kora tavasszal is nagy haszonnal jár a szervezet számára. Ilyen áldásos fűszerek a forralt tejhez a kardamom, fahéj, gyömbér, bors, szegfűszeg, s a kurkuma. Továbbá egy kis méz hozzáadásával igazán ízletes italt kapunk. 

Reményeink szerint a fentiek jó példát nyújtanak a Vata dósa egyensúlyának fenntartása, s a Vata zavarok elkerülése érdekében. A legfontosabb tehát, hogy amennyiben stresszesek, szorongók, feszültek vagyunk; maradjunk rendszeres napi rutinunknál, s aludjunk eleget minden nap. Étkezéseink alkalmával üljünk le, nyugodtan, csendben, alaposan megrágva fogyasszuk az ételt. Élvezzük a napi rutint, mely nem lehet teher, amennyiben hálát adunk érte. Hiszen hihetetlen áldásról van szó, szervezetünk számára mindez a figyelmesség létfontosságú!

Aki nem tudja a tejet fogyasztani, kálcium pótlására kiváló a Calciocare tabletta.  A Változó kor tablettája I. és Változó kor tablettája II.​ szintén jó választás csontritkulás esetén.

 Ne feledkezzünk el a D vitamin folyamatos pótlásáról sem! Sokat tartózkodjunk a szabadban is!

Tartalomhoz tartozó címkék: Étkezési tanácsok