Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Erőt adó ételek az ájurvéda ősi hagyomány szerint

Az amerikaiak dollár milliókat költenek évente úgynevezett „energia bárokban”, ahol olyan turmixokat és egyéb ételcsodákat vehetnek magukhoz, melyek edzés után könnyedén emelik meg  a lecsökkent energiaszintet. Az előbbi hatékony, bár meglehetősen költséges módszer, mellyel szemben egyéb alternatívákat is érdemes megfontolni. Cikkünk ebben próbál segítséget nyújtani a Maharishi Ájurvéda segítségével.

Fizikai teljesítményünk különféle ételekkel történő fokozása nem új keletű téma. Az ájurvéda már évezredekkel ezelőtt felismerte, hogy bizonyos ételek energianövelőként hatnak a szervezetre. A lista elsősorban friss és bio gyümölcsöket, zöldségeket, fűszereket és teljes kiőrlésű gabonákat tartalmaz. Ezek az ételek ugyanis gazdagok „chetna”-ban (szanszkrit kifejezés), mely a természet gyógyító, tápláló intelligenciáját jelenti. Ezek az ételek nagy mennyiségben hordozzák magukban a természet tisztaságát, aminek segítségével testünk hatékonyabban birkózhat meg a felhalmozódott méreganyagokkal és a fáradtsággal.

Gabona: az energia ősi forrása

A sportolók számára elengedhetetlen, hogy étrendjükbe megfelelő mennyiségű szénhidrátot és fehérjét építsenek be. Nem mindegy azonban, hogy ezeket az anyagokat milyen minőségben visszük be a szervezetünkbe. Így pl. egy croissant elfogyasztása jó ötletnek tűnhet a magas zsír és szénhidrát tartalma miatt, azonban nem a legjobb a szervezetünknek. A leginkább tápláló és egészséges szénhidrátok olyan speciális teljességet biztosítanak, mely támogatja testünk koleszterin-, vér-, és glükóz-szintjét egyaránt, illetve segíti az immunrendszer ellenálló képességét is.

A Maharishi Ájurvéda ajánlásai szerint a rozs, kinoa (álgabona), amaránt és a köles a legtáplálóbb gabonafélék, mert különösen magasak fehérjében és ásványi anyagokban. Magas rosttartalmuknak köszönhetően pedig a méregtelenítésben is jó hatással bírnak. Fél csésze amaránt 14 grammnyi fehérjét, 8 mg vasat, magnéziumot és cinket tartalmaz. Az előbbivel azonos mennyiségű kinoa elfogyasztásával 13 gramm fehérjét és 4 mg cinket vihetünk be szervezetünkbe. Ezek a magvak amellett, hogy gazdagok B-vitaminokban, nagy mennyiségű réztartalommal bírnak, mely fontos nyomelemként javítja a vitalitást és támogatja az immunrendszert. A cink növeli az ódzsaszt, mely könnyedséget, belső energiát és boldogságot kölcsönöz a testnek és szellemnek, valamint a kiváló immunitás forrása.

A gabonaételek elkészítéséről

A kinoa, rozs, amaránt vagy köles elkészítéséhez először egy csészényi vizet forraljunk fel egy serpenyőben. Majd adjunk hozzá egy teáskanál ghít (tisztított vaj) és egy csésze gabonát. Az így kapott elegyet kb. tíz percig forraljuk, majd vegyük le a lángot és kezdjük el párolni. A gabona és víz aránya a keverékben 2:1 legyen. A főzés a gabonaszemek érzékenységétől függően 20-30 percet is igénybe vehet. Figyeljünk oda, hogy az esetlegesen elforrt vizet megfelelő mértékben pótoljuk, míg el nem készül az étel.

Magas energiatartalmú gyümölcsök és zöldségek

A friss bio zöldségek is rengeteg energiát adnak, ajánlott belőlük minél többet fogyasztani, de  étkezésünk minimum 40%-át lenne ajánlatos zöldségekből és gyümölcsökből fedezni. Különösen a zöld, leveles zöldségek magasak ásványi anyagokban és rostokban, fogyasszunk belőlük minél többet!

A gyümölcsök főleg fruktóz tartalmuknak köszönhetően jelentenek jó energiaforrást. Az étkezések között, nassolni valónak kiváló lehet egy szem körte, alma. Az emésztés támogatásához jó segítség a papaja, mely enzimeivel támogatja az emésztést. A kiegyensúlyozatlan pitta dósának jótékony hatású a mangó, mely az egyik leghatékonyabb ódzsaszt serkentő gyümölcs. Fél szem mangó 2 mg béta-karotint tartalmaz, és C-vitamin tartalma is kiemelkedően magas.

A Maharishi Ájurvéda elvei szerint a szőlő, vagy aszalványa a mazsola az egyik legkiválóbb gyümölcsféle, hiszen rendkívül fokozza a szattvát (tisztaság), megbékíti a háborgó elmét, nyugalmat ad a szívnek és növeli a harmonizációt. Gazdag B6-vitaminban és vasban, magas magnézium, kalcium, cink és kálium forrás is egyben. A mazsola könnyebb emészthetősége érdekében érdemes fogyasztás előtt egy éjszakán át langyos vízben áztatni.

 A természet egyik hatalmas C-vitamin forrása az Amla termés, amely az Erő Rasayana (Rasayana for Strength – MA 1) készítmény fő alkotóeleme is. Minden sportolónak ajánlott ezen értékes gyümölcs vagy a belőle készült ájurvédikus készítmény fogyasztása. Tartalmazza az édes, savanyú, keserű, fanyar és csípős ízeket, illetve egyetlen íz, a sós hiányzik belőle. Az említett öt íz holisztikus, kiegyensúlyozó hatással van a dósákra. Igen ritka, hogy egy gyümölcs egyszerre több íz minőséget is hordozzon, ezért is rendkívül különleges az Amla.

Az ájurvédikus hagyomány hasonlóképp nagy jelentőséget tulajdonít az amalakinak, amely egy rászajána, fiatalító hatású gyógynövény. Figyelemre méltó a hosszú élettartamra gyakorolt kedvező és általános erősítő, fiatalító hatása.

A különféle ételek vitalitásunkra gyakorolt hatásai

Bizonyos ételek kiválóan növelik vitalitásunkat, míg mások épp ellenkező hatással rendelkeznek. Mindenfajta gyorséttermi étel, konzerv, fagyasztott, előre csomagolt vagy maradék étel, illetőleg azok az élelmiszerek, melyek tartósítószert, más toxikus- és adalékanyagokat tartalmaznak mind nehezen emészthetőek és alig tartalmaznak értékes tápanyagokat.

Ha mégis fogyasztunk ezekből az ételekből, ajánlatos pár szabályt betartani. Étkezés után igyon meg egy fél pohár vizet, melybe ¼ citrom vagy lime levét facsarta. Hatékony segítség lehet egy  Herbal Digest Plus (MA 927) tabletta is, mely segíti az emésztést. A Gyomorsav kiegyensúlyozó növényi kivonat (MA 575) gyors segítséget nyújtó szer  átmeneti emésztési zavarok, gyomorégés esetére.

Ételeinket friss fűszernövényekkel is érdemes dúsítanunk, hogy növeljük a már említett „chetna”-t, vagyis a természet energiáját az ételeinkben. Próbálja ki például főtt zöldségekhez vagy magvakhoz a köményt, koriandert, kurkumát és a ghít.

Az ájurvédikus termékek közül a csurnák (Váta csurna, Pitta csurna, Kapha csurna), azaz a fűszerek  egyensúlyba hozzák a váta, pitta és kapha dósákat. Az érrendszeren keresztül a test minden szövetébe eljut a tápanyag, azonban egyúttal a különféle toxikus lerakódások is felhalmozódhatnak. Amikor emésztési csatornáinkban „ama”, méreganyag halmozódik fel, krónikus fáradtságot, enerváltságot, rossz teljesítőképességet tapasztalunk. A Triphala gyümölcsöket tartalmazó ájurvédikus étrendkiegészítő tabletta (MA 505) hatékony alternatíva az alakformálásban is, érdemes belőle naponta egy-két szemet bevenni lefekvés előtt. A Triphala segít kiegyensúlyozni az emésztés tüzét (agni) is. Az agni képviseli az emésztés átalakító intelligenciáját.  Nagyon fontos tényezője az ájurvédikus egészség modellnek, hiszen az agni felelős az immunrendszer jó működéséért, a szépségért, energiáért és a szervezet méregtelenítéséért is. A kiegyensúlyozott emésztés csökkenti az ámát, a felhalmozódott méreganyagokat, növeli az ódzsaszt, mely az emésztés finom minőségű terméke. A Fáradtság elleni tabletta (Fatigue free – MA 1403) elnevezésű készítmény segít harmonizálni az energiát, így ennek fogyasztása is javallott megterhelőbb időszakokban. Segít kimozgatni a test szerte lerakódott ama-t és az energiaáramlás beindítása révén támogatja a sejtszintű regenerálódást.

Kömény – víz

Ez a házilag elkészíthető, ízletes ital hozzájárulhat energiaszintjének megemeléséhez és a jó emésztéshez egyaránt.

Hozzávalók:

1 liter tisztított/ ásványvíz
1/4 tk. egész kömény
1/3 tk. egész édeskömény
2 csipet medvecukor
1 tabletta Calcio Care (MA 925)

Először forralja fel a vizet. Tegye egy termoszba , és adja hozzá a fűszereket . Kortyolgassa el  az így kapott italt a nap folyamán , hogy elősegítse vele a jó emésztést, és támogassa immunrendszerét. (Ha Ön pitta testtípusú, akkor érdemes megvárnia, míg a víz szoba hőmérsékletűre hűl.)

(Cikkünk Linda Egenes www.mapi.com oldalon megjelent, angol nyelvű blogbejegyzése alapján készült, melyet 2012. október 18-án tettek közzé.)

Tartalomhoz tartozó címkék: Étkezési tanácsok