Az ájurvéda és a koleszterin
K: Tudna-e mondani valamit a Cholesterol Protection-ről, arról a gyógynövényalapú étrendkiegészítőről, amelyet a Maharishi Ájurvéda a szervezet koleszterin szintjének egyensúlyozására kínál?
V: A Maharishi Ájurvéda Cholesterol Protection egy olyan gyógynövénykészítmény, amely javítja az emésztést és a májműködést, fokozza az epe kiválasztást és egyensúlyozza az egészséges zsírszövet teljes mennyiségét, beleértve a koleszterin termelést. Ám jóval többre képes annál, minthogy a zsíranyagcsere javításával fokozza az epe termelését és így csökkenti a túlzott mennyiségű koleszterin kiválasztását és a HDL, illetve az LDL koleszterin szintjének egészségesebb arányát állítja be. A készítmény mindezeken túl megerősíti a máj működését, javítja a táplálék hatékony megemésztését, és részt vesz a plazma, a vér, az izom és a zsírszöveg felépítésében. A zsírok anyagcseréjének mennyiségét és minőségét is javítja, segít a zsíros ételek lebontásában, hogy azok egészségek zsírszövetté alakuljanak.
Végül pedig, kiöblíti a koleszterint a belekből. Ez szintén nagyon fontos tényező, mivel amikor a máj megtisztítja a méreganyagokat és a rossz koleszterint, a folyamat végén a vastagbélbe juttatja a salakanyagokat. Ezért nagyon fontos, hogy a belek ürítése is jó legyen és a nem megfelelő koleszterin eltávozzon a szervezetből.
K: Milyen gyógynövényeket tartalmaz ez a készítmény?
V: Az öt fő alkotórésznek számító gyógynövény szerepe, hogy egészséges zsírszövetet hozzon létre és egyensúlyt teremtsen a koleszterint termelésben. Ezek a Phyllantus niruri, a guducsi, az indiai szarszaparilla, a paridzsát (éjszakai jázmin) és a mandzsisthá, az indiai festőbuzér. Ezek mindegyike segíti az epe teremelést, tisztává teszi a vért és az izomszövetet, így tiszta építőelemeket szolgáltat az egészséges zsírszövethez.
Mindezeken túl a guducsi megerősíti az összes testszövet agniját, köztük a méda-agnit, amely a zsíranyagcseréért felel. A guducsi támogatja a intelligenciát és így javítja a zsír minőségét az egész test számára. Más szavakkal, segíti az ódzsasz termelését, amely vegyület a legfőbb koordinátor a tudat, a dósák, a szövetek és az anyagcsere között az egész testben – beleértve a zsírszövetet és a zsíranyagcserét. A guducsi azáltal éri ezt el, hogy fokozza a máj és a készítmény többi összetevőjének intelligenciáját.
A guggul javítja a zsíranyagcserét, a siladzsit az anyagcserét élénkíti és elejét veszi annak, hogy a tápanyagok elvesszenek az anyagcsere folyamat során. A mandzsisthá és az indiai szarszaparilla segítenek abban, hogy a máj (melyet a randzsaka pitta irányít) és a vérplazma közötti kapcsolat egyensúlyban legyen, így a mérgek kiszűrésével tisztább vér jöjjön létre. A paridzsát lehűti a testet, és visszafogja a túlzott hőtermelést, így megelőzi az ámavisa kialakulását. Jót tesz továbbá az ízületeknek és az idegeknek, különösen az ülőidegnek.
A további alkotóelemek is átfogó módon segítik az egészséges koleszterin szint elérését. A kurkuma támogatja a májat, tisztítja a vért, növeli az epét és jobbá teszi a plazma és a vér kapcsolatát. A trikatu, amely gyömbérpor, hosszúbors és feketebors kombinációja, javítja a felszívódást és így segíti, hogy a készítmény többi alkotóeleme hatékonyabban felszívódjon. Az édesgyökér mindhárom dósára egyensúlyozó hatást fejt ki, és különösen a pitta dósa hűtésében játszik szerepet, csökkentve ezzel az ámavisa reagens természetét. Ezenkívül ez is hozzájárul a többi összetevő biológiai hozzáférhetőségének javításához. A triphala, amely haritakit, ámalakit és bibhitakit foglal magában, segít abban, hogy a vastagbél megtisztuljon és a koleszterin a vastagbélen keresztül eltávozzon a testből. Végezetül a cink (jasad bhaszma) javítja a zsíranyagcserét.
E hagyományosan alkalmazott gyógynövények közül jó néhányat vetettek alá modern laboratóriumi vizsgálatoknak. Egy kétszeresen vak kísérletben, melynek eredményeit a Science is megjelenttette, a guggulról, erről a mirrhával rokon gyantáról kimutatták, hogy a koleszterin-csökkentő gyógyszerekkel azonos mértékben csökkenti a koleszterin szintjét – azok káros mellékhatása nélkül. Más kutatások szerint a kurkuma csökkenti a trigliceridet (a vérzsírt) és a szérum koleszterin szintjét. A Phyllantus niruri esetében kimutatták, hogy szignifikáns mértékben csökkenti a szérum lipid szinteket, továbbá a toxikus anyagokkal szemben májvédő hatású. A cink az érelmeszesedést mérsékli.
K: Tudna-e néhány étrendi és életmódbeli tanácsot adni a koleszterin csökkentéséhez?
V: Természetesen. Az általános irányelv, hogy kövessünk egy könnyű, Kapha-egyensúlyozó étrendet, mivel ezek az ételek segítik a zsíranyagcsere fokozását, anélkül, hogy túl sok szárazságot és törékenységet teremtenének a testben. Egy Kapha-egyensúlyozó étrend a keserű, fanyar és csípős ételeket részesíti előnyben. A fanyar ízt képviselő ételek közé tartoznak a hüvelyesek és a száraz babfélék, mint a lencse, a feles mung dál és a csicseriborsó. A nagyobb szemű babokat kerüljük, inkább a kisebb, feles fajtákat válasszuk. A fanyar ízt tartalmazza még a legtöbb zöldség is, mint amilyenek a keresztes virágúak (brokkoli, káposzta, karfiol stb.), valamint az olyan gyümölcsök, mint az alma és a körte.
Az ideális reggeli egy megpárolt alma, aszalt szilvával és fügével. Ez segít a beleket tisztán tartani, és csökkenti a koleszterin szintet. A keserű ízt az olyan zöldségek szolgáltatják, mint a spenót, a mángold, a kelkáposzta és a barna mustár zöldje. Ezek a zöldleveles zöldségek, megfőzve és fűszerekkel ízesítve segítenek a belek megtisztításában és elejét veszik annak, hogy a káros koleszterin felhalmozódjon.
Kerüljük az édes, savanyú és sós ételeket! Az édes ételek közé nem csupán a cukor tartozik, hanem a rizs, a búza, a tészta, a kenyér és az édes tejtermékek. A savanyú ételek közé a citromon és a savanyú gyümölcsökön túl többek között a joghurtot, a sajtot, a paradicsomot és az ecetet soroljuk. Különösen vigyázzunk az ecettel, mely megtalálható a saláta öntetekben, a ketchupban, a mustárban és a savanyúságokban.
Mindig főzzük meg az ételeinket és melegen fogyasszuk őket, mivel ez segít ellensúlyozni a Kapha dósa hűvös, föld elemben bővelkedő minőségét. Kerüljük a káros zsírokat, és főzzünk kis mennyiségű ghível vagy olíva olajjal.
Koleszterin csökkentő fűszerkeverék
- 3 rész őrölt kurkuma
- 6 rész őrölt római kömény
- 6 rész őrölt koriander
- 6 rész őrölt édeskömény
- 2 rész őrölt görögszéna
- 1 rész szárított gyömbérpor
- 1 rész őrölt feketebors
Keverjük össze a fűszereket és a keveréket tároljuk egy lezárt edényben. Ételeink készítésekor egy teáskanálnyit forgassunk meg kevés ghíben vagy olíva olajban. Adhatjuk zöldségekhez vagy gabonafélékhez is. Kellemes ízt kölcsönöz nekik és javítja emészthetőségüket. (Természetesen ízlés szerint sózzuk ez így készült ételeket.)
Figyelem! Ha Pitta-egyensúlytalanságban szenvedünk, először kezdjük a Pitta dósa lehűtésével. Kövessünk egy zsírszegény Pitta-nyugtató étrendet, amíg a Pittánk egyensúlyba nem kerül. Azután használjuk ezt a fűszerkeveréket a koleszterinszint egyensúlyba hozására.
Sós emésztésjavító lasszi
Noha a joghurt nehezen emészthető és nehéz és savanyú természete folytán eltömíti a test csatornáit, a lasszinak nevezett joghurt ital kifejezetten jó a koleszterin csökkentésére. A lasszit közvetlenül étkezés után kortyolgassuk el, ez támogatja az emésztést segítő mikrobákat. Segíti a belek ürülését, és így a méreganyagok hatékonyabb távozását.
- negyed csésze friss biojoghurt
- háromnegyed csésze víz
- egy-egy csipet gyömbérpor, római kömény, kősó és fekete bors
Turmixgépben verjük habosra az összes hozzávalót.
Joghurtital
Az ájurvédikus joghurtital szintén emésztésjavító hatású, helyreállítja a segítő mikrobákat az emésztőtraktusban. Nem hasonlít azonban a boltokban kapható joghurtitalokhoz. Íme a receptje:
- negyed csésze friss biojoghurt
- háromnegyed csésze tisztított hidegvíz (fontos, hogy a víz hideg legyen)
- negyed teáskanál római kömény por
- negyed teáskanál koriander zöldje
- egy csipet kősó vagy más természetes só
A joghurtital elkészítéséhez alacsony fordulatszámon turmixoljuk 3-5 percig magát a joghurtot. Majd adjunk hozzá hideg vizet és további 3-5 percig verjük, míg habos nem lesz a tetején. A hab elválik a vizes, tisztább folyadéktól. Távolítsuk el a habot, és turmixoljuk tovább, ha a megmaradó folyadék sűrű és még mindig tiszta. Majd adjuk hozzá a római köményt, a koriandert és a sót, a fűszerek egyenletes eloszlása érdekében kézzel kavargatva. Szobahőmérsékleten fogyasszuk. A turmixolástól valószínűleg felmelegszik a hideg joghurt és hideg víz keveréke, de ha nem, várjuk meg, míg megmelegszik. A legjobb ebéd után elkortyolgatni, ekkor kitűnően segíti az emésztést.
Tejes italok
A tejet könnyebben emészthetőbbé és a koleszterin szabályozása szempontjából is kedvezőbbé teszi az alábbi egyszerű recept. Forraljunk fel egy csésze lehetőleg biominőségű házi tejet egy lábosban öt percen keresztül, valamint egy másik lábasban egy csésze vizet egy-egy csipet kardamonnal és fahéjjal, szintén öt percen át. Kavarjuk össze a kettőt és lassan kortyolgassuk el.
A tej nem csupán kitűnő fehérjeforrás vegetáriánusok számára, hanem rendkívül gyorsan ódzsasszá alakul, így igen egészséges ájurvédikus italnak számít. A közelmúltban jelentek meg olyan kutatások, amelyek szerint a tej a benne lévő kalcium és egyéb tápanyagok holisztikus hatásának köszönhetően ténylegesen segít az elhízás csökkentésében.
K: Melyek a legjobb gabonák, amelyek elegendő rostot szolgáltatnak az étrendben?
V: Az oldható rostok (vagyis az olyan rostok, amelyek feloldódnak a vízben, mint a zab, az árpa és a többi teljes értékű gabona), segítenek a koleszterin szint normalizálásában, azáltal, hogy támogatják a belek ürülését. Ajánlott 15 gramm oldható rostot beiktatni az étrendünkbe minden nap, az oldható és nem oldható rostok mennyisége összesen 25-35 gramm legyen naponta.
A kapha nyugtató étrend sokféle egészséges gabonát foglal magában. A teljes zab a szükséges rostokból igen sokat tartalmaz, ahogyan az árpa, a quinoa és az amaránt is. A quinoa ezen felül bővelkedik cinkben, ez a nyomelem pedig fokozza a zsíranyagcserét.
A teljes értékű gabonák közül a leginkább ajánlott rostot az árpa szolgáltatja. Az árpa karsana, „fogyasztó”, mivel fokozza a zsíranyagcserét. Az árpaszem belsejében mindenütt megtalálhatók a rostok. Ha a külső korpát le is hántolják, mint az árpagyöngy esetén, akkor is marad elegendő rost az árpa belsejében. Még a feldolgozott árpaszemekben is – a külső héj, a korpa és a belső részek egy részének eltávolítása után is – marad fél csészénként három gramm élelmi rost. Fogyaszthatunk árpapelyhet, gyorsan fövő árpát, olyan árpát, amelynek lekoptatták a héját és olyant is, amelynek megvan a héjrésze.
K: Sokaknak a koleszterin szintje amiatt emelkedik meg, hogy értéktelen ételeket, „junk food”-ot nassolnak. Létezik-e egészséges rágcsálnivaló?
V: A Maharishi Ájurvéda nem támogatja a nassolást, mivel az, ha az előző emésztési folyamat befejezése előtt ismét enni kezdünk, megszakítja az emésztési folyamatot. Ehelyett azt ajánlja, hogy fogyasszunk kiegyensúlyozott, frissen főtt ételeket, bioalapanyagokból, melyek mind a hat ízt tartalmazzák. Amikor minden étkezésnél megtapasztaljuk a hat ízt, nem jelenik meg bennünk természetellenes és mohó vágy arra, hogy nassoljunk. Továbbá, ha főétkezésünket délben fogyasztjuk el, amikor a nap a legmagasabban jár és emésztő erőnk is a csúcson van, nem fogjuk éhesnek érezni magunkat a következő étkezés előtt.
Ám ha mégis úgy alakul, hogy étkezések között éhesnek érezzünk magunkat, próbálkozzunk az alábbiakkal:
- egy szem érett gyümölcs, például alma, narancs, sárgabarack, egy szelet dinnye, két szem kisebb gyümölcs vagy egy fürt szőlő, fél csésze eper vagy áfonya, esetleg két mandarin,
- egy mély tálba felszeletelt gyümölcsöt teszünk, melyet fahéjjal és mézzel ízesítünk,
- egy csésze 100 százalékos narancslé, szőlőlé vagy gránátalmalé, legjobb, ha frissen facsart,
- egy teljes kiőrlésű pita kenyér, melyet megmelegítünk és megtöltünk paradicsommal, hummusszal és koriander, petrezselyem, bazsalikom vagy menta levelekkel,
- egy alma vagy egy körte, amelyet megpárolunk egy marék mazsolával együtt,
- egy negyed csésze aszalt gyümölcs,
- csinálhatunk házi diákcsemegét egy csésze pirított teljes zabpehelyből, egy negyed csésze apróra vágott dióval, és egy negyed csésze aszalt áfonyával vagy mazsolával,
- összekeverünk egy kis maréknyi sózatlan magot, például tökmagot, napraforgómagot, diót vagy akár pekándiót,
- kovásztalan kenyérre teszünk egy evőkanál friss sajtot (például panírt), melyet frissen felaprított fűszernövényekkel vagy fűszernövényekből készült pestoval szórunk meg,
- két szelet pirított élesztőmentes, teljes kiőrlésű kenyér, melyet megkenünk hidegen pörgetett mézzel és megszórunk fahéjjal,
- lepénykenyérre is kenhetünk hidegen pörgetett mézet, kis fahéjjal és egy evőkanálnyi héjatlan diófélével. Magas zsírtartalma miatt kerüljük a kesudiót.
- egy csésze pattogatott kukorica, vaj és édesítőszer nélkül, fűszernövényekkel megszórva,
- egy tányérnyi vegyes saláta fejes salátával, paradicsommal, uborkával, reszelt sárgarépával, céklával és jégcsapretekkel, esetleg apróra vágott friss fűszernövényekkel vagy citromos és olíva olajos öntettel,
- fél-egy csésze puffasztott rizs vagy valamilyen kásaféle,
- mézzel megkent rizspehely,
- 1 csésze édes vagy sós lasszi.
K: Milyen tanácsok vonatkoznak az életmódra?
V: Legjobb egy kapha-csökkentő rutint követni. Ebbe beletartozik a napi rendszerességgel végzett testmozgás. Az aktív mozgás egyensúlyozza az összes agnit, köztük az öt bhúta-agnit és a méda-agnit, melyek mindegyike különös jelentőségű bír a zsíranyagcsere és az egészséges koleszterin létrehozása szempontjából. A testmozgás ezen felül élénkíti a keringést, amely segíti az összes dhátu agnit, köztük a méda-agnit.
A jóga ászanák és a napüdvözlet (szúrja-namaszkára) nevű gyakorlatsor az ájurvédikus rutin részét képezi és naponta kétszer tíz percig végezhető mindkettő. A pránájáma, a jógalégzés, szintén ajánlott, mivel a megfelelő légzés támogatja az emésztést, továbbá segíti a sróták, a szervezetünkben található csatornák megtisztítását. A koleszterin szint egyensúlyban tartásához fontos, hogy a jóga és a napüdvözlet mellett még valamilyen aerob gyakorlatot is végezzünk, legalább naponta fél órán keresztül. Kezdhetjük egy élénk sétával, amely a legtöbb ember számára elegendő. Ám ha úgy érezzük, hogy erőteljesebb mozgásra van szükségünk, akkor megpróbálkozhatunk úszással, sífutással, kajakozással, elmehetünk aerobic órára vagy játszhatunk csapatsportokat. A lényeg az, hogy csak ötven százalékosan terheljük meg magunkat, és a mindennapos testgyakorlás segítségével fokozatosan növeljük az állóképességünket.
A kapha nyugtató rutinhoz hozzátartozik az is, hogy kerüljük a napközbeni alvást, mivel ez lelassítja az anyagcserét és a stórákat méreganyagokkal tömíti el. Keljünk fel hat óra előtt, és ne szunyókáljunk napközben. Minden nap azonos időben étkezzünk, és úgy tervezzük meg a napunkat, hogy a főétkezés délidőben legyen, amikor az emésztés erős. Könnyű vacsorával kerülhetjük el az éjszakai emésztési problémákat.
Végül, a leghatékonyabb módja a koleszterin csökkentésének a Transzcendentális Meditáció gyakorlása. Az Amerikai Szívgyógyászok Szövetsége nemrég közzétett egy tudományos vizsgálatot a Stroke című szaklapban, amely megmutatta, hogy a Transzcendentális Meditáció egyszerű gyakorlata olyan mértékben képes csökkenteni a koleszterin szintjét, valamint a szélütés kockázatát, mint a koleszterin csökkentő gyógyszerek – azok mellékhatásai nélkül. A TM technika naponta kétszeri gyakorlásának további előnye, hogy csökkenti a stresszt és növeli a mentális tisztaságot, melynek következtében a mindennapokban is könnyebbé válik az egészséges étrend követése és az életmódra vonatkozó helyes döntések meghozatala.